איך לבחור ולרכוש קנבס כמו שצריך? מדריך מלא

משטח הציור האולטימטיבי מעולם לא היה דף נייר וגם הציירים הגדולים ביותר, נהגו לאורך ההיסטוריה, לצייר על גבי בדים. הסיבה לכך נובעת מהאופן בו הבד סופג את הצבע ומשמר אותו בין סיביו תוך שמירת החיוניות של הצבע לאורך זמן. את ההבנה הפשוטה הזאת, הפכו מהנדסי חומרים חכמים למשטח הציור המודרני שנקרא קנבס ועשוי מאה אחוז כותנה ארוגה שתי וערב בסיבים מעט עבים. מהם המאפיינים המבניים של בד קנבס? מהם הפרמטרים שעליהם אתם רוצים להקפיד כשאתם בוחרים קנבס? האם ניתן גם להדפיס על קנבס או שהוא נועד אך ורק לציור? כמה עולה קנבס? על שאלות אלו ועוד, עונים לכם בשורות הבאות המומחים של PIC, המציעה לכם מגוון שירותי הדפסה על קנבס.

תמונה עם מסגרת

אז מה זה בדיוק קנבס ומהם המאפיינים המבניים שלו?

ובכן, קנבס הוא למעשה בד מוקשח, המיוצר על ידי אריגה צפופה של סיבי כותנה שתי וערב עד לקבלת משטח רציף, אחיד, חלק וצפוף מאוד. את הבד הארוג נהוג לצפות בחומר דמוי לכה המספק לבד הגנה ומקשה אותו מעט, על מנת לאפשר עבודה קלה וחלקה איתו, ללא קמטים וללא קיפולים. כמו כל מוצר תעשייתי, גם הקנבס מיוצר על ידי יצרנים רבים ושונים בכל רחבי העולם וברמות איכות שונות. בבחירת הקנבס שלכם, חשוב מאוד לוודא א' שהקנבס עשוי מאה אחוז כותנה וב' שהוא ארוג בצפיפות גבוהה ללא חרירים המאפשרים חדירה של אור מבעד לאריג, אבל אלה הם לא הדברים היחידים שאתם צריכים להקפיד עליהם ברכישת קנבס.
ראו גם: הדפסה על קנבס מחיר

על מה חשוב להקפיד בבחירת קנבס?

ובכן, נתחיל בדברים שאותם כבר מנינו קודם לכן והראשון שבהם הוא סוג החומר ממנו עשוי הקנבס. ככלל, קנבס אמיתי ומקצועי יהיה מיוצר תמיד ממאה אחוז כותנה. ישנם מקומות בעולם בהם אריגת הקנבס מבוצעת בצורה ידנית מסורתית, ובמקומות אלה ישנה הקפדה רבה מאוד על עובי של כל סיב, על איכות הכותנה וכמובן על צפיפות האריגה של סיבי הכותנה. לעומתם, ישנם מקומות רבים בהם עבר הקנבס לקווי ייצור תעשייתיים המוניים, שזה כמובן בסדר גמור, אבל יכול להיות כרוך לעיתים בניסיונות נסתרים להורדת עלויות. כך למשל, ישנם היום קנבסים המיוצרים מתערובת של כותנה עם חומרים סינטטיים כמו פוליאסטר או קנבסים סינטטיים לחלוטין. זה המקום לציין שגם קנבס סינטטי יכול להתאים לעבודות ציור והדפסה כמו קנבס כותנה, אלא שהפערים ביניהם מתחילים להתגלות רק בחלוף הזמן. קנבסים סינטטיים אינם מצליחים להחזיק את הצבע בין סיביו לאורך זמן וכבר לאחר מספר שנים, ניתן לראות את הצבע מתקלף או דוהה מעל פני הסיבים. על כן, כאשר אתם בוחרים קנבס, ודאו שאתם קונים אך ורק קנבס כותנה טהורה.
ראו גם: הדפסה על קנבס מדריך

https://www.youtube.com/watch?v=pQxJwzRannE

הדבר הבא שאתם רוצים להקפיד עליו הוא צפיפות האריגה ועובי הסיבים. מבחינה זו הכלל הוא פשוט מאוד: האריגה צריכה להיות צפופה דיה כך שאור לא יכול לחדור דרך חריצים בין סיבי האריגה. אם אתם רואים אור חודר דרך חרירים בקנבס, לבטח אם מדובר בכמה וכמה מיקומים על פני הקנבס, מדובר בקנבס באיכות נמוכה. כמו כן, עובי הסיבים צריך להיות עבה דיו בכדי להיות מסוגל לשמור על צבעי הציור/ הדפסה ובכדי להעניק לקנבס את החוזק המבני שלו, אך לא עבה מדי באופן שהופך את משטח הקנבס לגס מדי עד כדי עיוות כל הדפסה שתבוצע על גביו.

ישנם מקרים מאוד ספציפיים בהם תעדיפו להזמין קנבס מגולגל שאינו מתוח על גבי מסגרת ואם לא ידעתם שהאפשרות הזאת קיימת, אז עכשיו אתם יודעים. כך למשל, כאשר אתם רוצים להזמין תמונות קנבס במשלוח ורוצים להוזיל את עלות המשלוח, תוכלו להזמין קנבס מגולגל שהוא הרבה יותר קטן וקל מאשר קנבס מוגמר המתוח על גבי מסגרת. יחד עם זאת, עליכם לקחת בחשבון שאת הקנבסים המגולגלים שקיבלתם, יהיה עליכם למתוח בעצמכם, או כמובן בליווי איש מקצוע, על גבי מסגרת מתאימה. לעניין המסגרת, מסגרת קנבס סטנדרטית תהיה מסגרת עץ עשויה עץ אורן מלא. ישנן כיום וריאציות מתכתיות או פלסטיות שונות, אבל אם אין לכם סיבה טובה לבחור בהן, כדאי בהחלט לדבוק במסגרת העץ שמחזיקה מעמד זמן רב ושומרת מאוד על האותנטיות והעמידות של הקנבס.
ראו גם: לוח שנה בעיצוב אישי

הדפסה על קנבס

אם בעבר שימש הקנבס לציור בלבד, הרי שהיום אחד השימושים השכיחים והנפוצים ביותר שלו הוא השימוש של הדפסה על קנבס. הדפסה כזאת דורשת כמובן מכשור מתאים ובדרך כלל מדובר במדפסות דיגיטליות בפורמט רחב, המאפשרות הדפסה על מגוון רחב של חומרים ובכלל זה קנבס. על הכללים שאותם פירטנו לעיל לגבי המאפיינים הטכניים של הקנבס והאופן בו יש לבחור את הקנבס המתאים לכם, חשוב להקפיד גם ובמיוחד כאשר אתם מזמינים שירות של הדפסה על קנבס. בדקו מאיזו חומר עשוי הקנבס, מאיזה חומר עשויה המסגרת שלו ובקשו פרטיים כלליים לגביו ולגבי חומרי הדפוס, לרבות דיו פיגמנטי. ככלל, כאשר אתם מזמינים את השירות של הדפסה על קנבס, אתם לא באמת אמורים לצלול אל הפרטים הטכניים של הקנבס ושל הציוד הטכנולוגי באמצעותו מבוצעת ההדפסה. כל שאתם צריכים להבטיח הוא שהספק מתחייב לפרמטרים מסוימים כמו עמידות לאורך זמן ומעניק לכם אחריות נאותה על עבודת ההדפסה. יחד עם זאת, את הפרמטרים הבסיסיים אותם פירטנו לעיל אתם בהחלט רוצים לוודא. כבר קרו לא מעט מקרים שאנשים תלו תמונות נהדרות בסלון ביתם, רק כדי לגלות כיצד הן מתחילות להתפורר ולהתקלף כבר בחלוף שנים ספורות.

צילום והדפסת תמונות

מידות של קנבס

ככלל, קנבס מגיע במספר מידות סטנדרטיות המתוכננות על פי פרמטרים מקצועיים כמו יחס הזהב בין אורך לרוחב. באופן עקרוני, מרבית החברות ובכלל זה חברת PIC מציעות את האפשרות להזמין קנבס בהתאמה אישית גם על פי מידה, אלא שמדובר בעלויות גבוהות יותר וכן אם אין לכם סיבה מאוד מיוחדת, עדיף לדבוק תמיד במידות הסטנדרטיות המוצעות ולמצוא את המידה המתאימה לכם ביותר. ישנם מקרים מאוד מסוימים בהם ניתן לשנות את מידות הקנבס בהתאם למידות התמונה המקורית אותה אתם רוצים להדפיס ואצלנו ב-PIC יודעים לעשות גם את זה. יחד עם זאת, הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם כל פער בין מידת התמונה ומידות הקנבס הסטנדרטיות היא באמצעות מניפולציה גרפית של התמונה עצמה. בחברת PIC תוכלו למצוא מעצבים גרפיים סופר מקצועיים שידעו כיצד לעבד את התמונה שלכם בצורה מושלמת כך שתתאים למידות הקנבס הרצוי לכם וזאת מבלי לגרום לבדל עיוות של התמונה.

חברת PIC מציעה לכם את הסטנדרטים הגבוהים ביותר של עבודה עם קנבס לרבות הדפסה על קנבס, הכנת קולאז'ים של תמונות על גבי קנבס ועוד סט שלם של שירותי אלבום דיגיטלי, הדפסת אלבומים וספרי תמונות ועוד. לחברה ציוד מתקדם מאוד, למעשה המתקדם ביותר בעולם הדפוס הרחב, ובכלל זה מכונות דפוס דיגיטליות בפורמט רחב המסוגלות להדפיס על שורה ארוכה של חומרים לרבות קנבס בכל מידה. כמו כן, אנו מציעים סטים של קנבסים המכילים כל אחד חלק של תמונה ליצירת תמונה שלמה בתלייתם זה לצד זה.